تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری

به تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری شاعر، نویسنده و پژوهشگر بلوچ خوش آمدید .برای استفاده مطلوب در تارنما عضو شوید واز مطالب ناب و منحصر بفرد آن استفاده کنید.

آخرین ارسالی های انجمن

نمایی رویایی از غروب در پلاژ ساحلی تیس چابهار

نمایی رویایی از غروب در پلاژ ساحلی تیس چابهار
عکاس : عبدالحمید خدایاری
ثبت شده در نگارخانه ایرانی به آدرس : negarkhaneh.ir/~hamid737/PicDetail-135747

دانلود فرهنگ لغت بلوچی سیدگنج نخستین فرهنگ بلوچی

سید ظهورشاه هاشمی

سید گنج اولین و تنها فرهنگ لغت بلوچی است که به همت سید ظهورشاه هاشمی نوشته شده است. آنچه برای دانلود در اختیار دوستان قرار داده شده، فرمت Pdf سید گنج میباشد که امید است مفید واقع گردد. لازم به ذکر است که فرمت html  این کتاب که توسط گردانندگان سایت البلوچ تهیه شده در فضای مجازی در دسترس میباشد و عکس های همان فرمت در اینجا مورد استفاده قرار گرفته اند.

دانلود فرهنگ لغت بلوچی سیدگنج نخستین فرهنگ بلوچی

گنجینه ای از نام های بلوچی

گنجینه ای از نام های بلوچی

هر قوم و ملتی در ایران و در هر کجای دنیا از خود نام های بخصوصی دارد. که براساس آن نام ها برای فرزندش نامی انتخاب می کند. که من اینجا شمّه ای از این دنیای نام های بلوچی را برای شما برگزیده ایم. نام های بلوچی بیشتر برگرفته از این واژه ها می باشند.

1_ واژة خدا، الله و دیگر نامها و صفات خداوند
الله یار، الله نور، اله نظر اله رسان، اله داد، الاهی، واهد، واهدبکش، هیرالله، همیدالله، هداوردی، هدایار، هدایت الله، هدایی، هدابکش، هدابنده، هداهیر، الله داد، هداداد، هدارهم، هدامراد، هجت الله، هپیزالله، هدادوست، هدانور، الله نور، هالک داد، مولاداد، مولابکش، مهرالله، اله داد، الاهی بکش، امرالله، امین الله، اهمدالله، آهربکش، الله کرم، اله وردی، اله یار، ایزالله، ابدالله، وهاب، وهید، مجیب الرهمان، مالک بکش، الله کرم، الله یار، الله وردی، الله لهداد، لتپ رهمان، گیب الله، کریم بکش، کریمداد، کریم، کادر، کاسم، شگراله، سدرالله، رهیم بکش، رهیم، رهیم داد، رهمت، رهمت اله، رهمان بکش، رهمان، دادالله، دارهیم، باز مهمد، ابدالواهد، ابدالوهاب، ابدالتیپ، ابدلاه، ابدلگپار.
2_ واژة محمد و دیگر نامها و القاب پیامبر
یارمهمد، امیراهمد، اهترمهمد، اهمدیار،

گنجینه ای از نام های بلوچی

داستان بلوچی کوتاه و جالب کسّو

داستان بلوچی کوتاه و جالب کسّو

داستان جالب کسّو ( casso) روشنیدین؟ در دوران شاه عباس صفوی و حکومت شاه سلیمان صفوی حوالي بخش سرباز (شهرستان سربازفعلي) زن زيبايي به نام كسّو زندگی می کرد. حاكم وقت باهَوْو دشتياري عاشق او شد و قاصد فرستاد تا او را داماد نمايند، ولي برادرانش جواب رد دادند.حاکم باهَوْ لشكرکشی کرد و به زادگاه كسّو هجوم برد. مكان كسّو و برادرانش بالاي قلّه ي بلند و خطرناكي بنام چنﮈکان بود كه هر كسی به راحتي نمي توانست خود را به آنجا برساند . اين مكان مرتفع و پر پيچ و خم ، دو راه ورودي داشت. يكی را همه مي دانستند، ولي راه دوّم را فقط افراد خاص مي دانستند برادران کسّو ، راه اصلي ورودي را سنگر گرفته و با دشمن خود جنگیدند. بعد از چند روز زد و خورد دشمن نتوانست كاري از پيش ببرد، تا اينكه كسّوِ بي وفا، به برادران خود خيانت كرد و به طريقی، مسيرِ راه مخصوص را به مهاجمان نشان داد.مهاجمان از فرصت استفاده كرده، خود را به بالاي قلّه و آبادي رساندند. برادرانش راكشتند و كسّو را به عنوان اسير به منطقه ی دشتياري بردند. حاكمِ فاتح، کسّو را به عقد خود در آورد تا با او زندگي نمايد، ولي در اوّلين شبِ زفاف ، كسّو، نه شام خورد و نه روي رختخواب پنبه اي خوابش برد!شوهرش علّت را جويا شد و رختخوابي را كه او روي آن خوابيده بود شكافت،

 

داستان بلوچی کوتاه و جالب کسّو

زندگی نامه شهید ملا نورمحمد درّازهی بم پشتی

 زندگی نامه شهید ملا نورمحمد درّازهی بم پشتی

شهيد ملا نور محمد بم پشتي يكي از شعراي گرانقدر بلوچستان است كه در يك خانواده متعهد و باايمان در يكي از روستاهاي بخش بم پشت از توابع شهرستان سراوان ديده به جهان گشود. ملانور محمدتنها فرزند خانواده اش بود كه در سنين كودكي مادرش ـ آن گنجينه محبت ـ را از دست داد. عمه ايشانسرپرستي اش را برعهده گرفت .شهيد ملانور محمد وقتي كه 4 سال داشتند ، استعداد و ذوق شعريخودش را نشان داد . هنگامي كه ايشان به همراه پدر و كنيزشان و تعدادي از افراد براي دروكردن گندمبه مزرعه مي رفتند ، چون بسيار كنجكاو و زيرك بود و از آنكه پدرش زني اختيار نمي كرد ، ناراحت بود و مي خواست به صورت شعر به ايشان بفهماند كه براي خود همسري برگزيند و خطاب به پدرش می گويد:
توئي عثمان غني سكّ انت بي جني 
تئي مولدانت گُلي تئي هوشاپ انت گِلي

 

زندگی نامه شهید ملا نورمحمد درّازهی بم پشتی

بـے زانَــگ ایـں - ادبـی هَـکـیـم

بـے زانَــگ ایـں - ادبـی هَـکـیـم
-------------------------------
دیــراِنــت کـہ مـــا بـے زانَــگ ایں

دیرسیت که ما بی توجه شده ایم
ڈیــہ ءَ گـُـلــیـں بـے تــرانَــگ ایـں

ازسرزمین همچو گلستانمون بی خیالیم
دُژّمـــــن وَتـــــی ءِ مـــــا وَت ایـں

ما خودمان دشمن خود هستیم
وَهــپَــہ ءُ واب ءُ بـے گـَــــــت ایـں

گیج و خواب و بی حوصله ایم
مـاں نِـیــسـت دلاں هِــچّ واهَـگے

در دلمان هیچ آرزویی نیست
دائـــم گــوں بــراتـاں شــدّت ایـں

همیشه با برادرانمان درگیر هستیم
اَنـگـار کِـہ ڈیــہءَ سَــبــزّ کـَـن ایـں

انگار که (با این کارامون) سرزمینمان را آباد می کنیم
گـَـــزّ ءُ کَـهــوُراں ســـوچَـــگ ایـں

درختان گز و کهور را داریم آتش میزنیم
دیــراِنــت کـہ مــا بــے زانَــگ ایـں

دیریست که ما بی توجه شده ایم
ڈیــہ ءَ گـُـلــیــں بـے تــرانَـگ ایـں

ازسرزمین همچو گلستانمون بی خیالیم

 

دانلود کتاب دیدار بلوچ نویسنده محمود دولت آبادی

نام کتاب : دیدار بلوچ

نویسنده:محمود دولت آبادی

ناشر:انتشارت پیوند/انتشارات شبگیر

تاریخ نشر:سال۱۳۸۳ -چاپ اول

تعداد صفحات:۷۵ صفحه

حجم:۲ مگابایت

 

دانلود لینک مستقیم

منبع : کافه کتاب

جغرافیای بلوچستان بزرگ

جغرافیای بلوچستان بزرگ

1) بلوچستان بزرگ: جغرافی دانان عنایت چندانی به بلوچستان نکرده اند. گذشته از شرح های مقدماتی، دانشمندانی چون وردنبرگ Vredenburg برای فرهنگ های جغرافیایی و هریسون Harrison  برای ]راهنمای نیروی دریایی انگلیس (بخش ایران)[ Admiralty Handbook(Persia) ، اسنید Snead در 1338 ـ 1339 ش/ 1959 ـ 1960 در امتداد ساحل مکران، و ویتا فینتزی Vita- Finzi  در اواسط دهۀ 1350 / 1970 در نواحی غربی مکران به تحقیق پرداختند (هر دوی آنها «زمین ریخت شناس» geomorphologist بودند)، و  شولتس Scholz، متخصص جغرافیای فرهنگی، از پایگاه خود در «کویته» به سفرهای مطالعاتی کوتاه مدت رفت. معتبرترین منبع در بارۀ جغرافیای افغانستان اثر هوملوم J. Humlum  است، که در آن چند صفحه ای را به نواحی بلوچ نشین در جنوب غربی آن کشور اختصاص داده است. شرح آتی عمدتاً مبتنی بر فرهنگ های جغرافیایی و یادداشت هایی است که مؤلف در سفر های خود تهیه کرده است.


جغرافیای بلوچستان بزرگ

بررسي هاى باستان شناختى در بلوچستان پاكستان

بررسي هاى باستان شناختى در بلوچستان پاكستان

در زمينه باستان ‏شناسى بلوچستان، دانشمندان گوناگونى پژوهشهايى انجام داده ‏اند. يكى از مهمترين بررسي ها از نظر زمان‏ سنجى تاريخى را "جرج ديلز" در سال 1954 میلادی انجام داده است. جز تحقيقات پراكنده يا بسيار تخصصى در مورد تپه‏ ها و محوطه‏ هاى خاص مانند "كاركاسل" در مورد "تپه ‏مندى گك"، "فاير سرويس"، "جيم‏شفر" يا بازبينى كلى و كامل باستان ‏شناسى بلوچستان مانند "كارتوزى" و بالاخره كار بسيار خوب و ماندنى "استوارت پيگوت" در مورد تمدنهاى شبه قاره هند و شرق فلات ايران تا جايى كه اطلاعات نويسنده اجازه می دهد، بهترين و جديدترين كار در زمينه گاهشمارى و معرفى محوطه‏ هاى باستانى بلوچستان از"دوران نوسنگى" تا "دوران آهن" را "جيم‏شفر" در سال 1986میلادی انجام داده‌است.

دنباله در ادامه مطلب

بررسي هاى باستان شناختى در بلوچستان پاكستان

سوابق كارهاى باستان‏ شناسى در بلوچستان ایران

سوابق كارهاى باستان‏ شناسى در بلوچستان ایران

    سرزمين بلوچستان يكى از نقاطى است كه بنا بر عقيدة برخى از پژوهشگران بر سر راه مهاجرت گروه انسانهاى نخستين از آفريقا به سوى جنوب شرقى آسيا قرار داشته است . ارتفاعات‌ و سرزمين هاى شرقى ايران از "خراسان" تا كناره‏ هاى "درياى مكران" داراى آب و هواى متغيرى است . اين نوار پهن‌ داراى تابستانهاى گرم و زمستانهاى سرد است و در اين نوع آب و هوا، امروزه نباتاتى از قبيل درختان "عرعر"و"پسته"و"بادام"به عمل می ‏آيد و حيوانات مهم آن نيز شامل: "بز"، "قوچ وحشى"،"گراز"،"غزال" و "خر وحشى" است.اين جانوران به احتمال زياد در دوران "پارينه سنگى" نيز در منطقه وجود داشته ‏اند.


سوابق كارهاى باستان‏ شناسى در بلوچستان ایران

بلوچستان باستانى از آغاز تا اسلام

بلوچستان باستانى از آغاز تا اسلام

درآمد:

بخش بزرگى از جنوب شرقى فلات ايران، يعنى منطقه ه‏اى كه امروزه استانهاى كرمان، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، بخش غربى كشورپاكستان، و جنوب افغانستان را در بر می گيرد، همانند بخشهاى جنوبى شمال شرقى فلات، يعنى خراسان از نظر باستان‏شناسى نسبت به ساير بخشهاى ايران ناشناخته‏ تر مانده است. اين بخش از فلات كه در نوشته‏هاى باستان شناسان و خاور شناسان غربى منطقه "مرزهاى ايران و هند" خوانده شده، منطقه‏اى است كه به سبب وضعيت جغرافيايى ويژه خود ؛ امروزه جمعيت كمى دارد. پيشترها تصور مى‏شد كه در دورانهاى كهن و پيش از تاريخ نيز چنين بوده و اثرى از تمدنهاى بزرگ و اجتماعات انسانى و دهكده‏ها و شهرها در آن منطقه وجود نداشته است. به اين سبب تا حدود 3 دهه پيش، باستان شناسان اين منطقه را تنها يك راهرو بزرگ ارتباطى بين تمدنهاى هندى و تمدنهاى باختر فلات ايران و ميان رودان مى‏دانستند. يكى از علل ناشناس ماندن منطقه و عدم توجه باستان شناسان به آن از نظر باستان ‏شناسى نيز همين پندار اشتباه بوده است.


بلوچستان باستانى از آغاز تا اسلام

بررسي اجمالي آثار باستاني بلوچستان

بررسي اجمالي آثار باستاني بلوچستان

دامنه تحقيقات و اكتشافات باستان شناسى بلوچستان بسيار وسيع می باشد. اطلاعات ذيل درباره ی فرهنگ ها و تمدن هاى باستانى از كتاب "مطالعه ه‏ایى در باستان‏شناسى بلوچستان" گرفته شده است:

1-  در منطقه كچى، تمدن و فرهنگ 7 هزار ساله "مهرگر" وجود دارد. مردمان اين تمدن با شكار و كشاورزى امرار معاش می كرده و از گوسفند، بز و ساير حيوانات استفاده به عمل می آورده‏ اند. آثارى از خانه‏ هاى گلى و غلات مورد استفاده آنان كشف شده است.

2-  يك خاستگاه تمدنى ديگر در كيچ مكران در حدود قرن پنجم ق.م. كشف شده كه از يك طرف معرّف تمدن اين سرزمين و ازجانب ديگر با تمدنهاى ايرانى، كشورهاى حاشيه خليج فارس در ارتباط بوده‌است.


بررسي اجمالي آثار باستاني بلوچستان

دانلود پیش نویس انشا و نگارش کلاس هشتم (آموزش مهارت های نوشتاری)

دانلود پیش نویس انشا و نگارش کلاس هشتم(آموزش مهارت های نوشتاری)

عضویت در خبرنامه سایت