تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری

به تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری شاعر، نویسنده و پژوهشگر بلوچ خوش آمدید .برای استفاده مطلوب در تارنما عضو شوید واز مطالب ناب و منحصر بفرد آن استفاده کنید.

آخرین ارسالی های انجمن

راهکارهای مؤثر اولیای خانه و مدرسه برای مشارکت پذیری بیشتر در آموزش فرزندان

راهکارهای مؤثر اولیای خانه و مدرسه برای مشارکت پذیری بیشتر در آموزش فرزندان
مقدمه
     به طور كلي اكثر پدران و مادران به فعاليتهاي آموزشي فرزندان خود علاقه مند بوده و درفراهم ساختن امكانات و تسهيلات لازم براي تحصيلات موفقيت آميز فرزندان خود ازهيچ كوششي فروگذارنمي كنند. در واقع هر پدر و مادري خواهان موفقيت فرزندان خويش است.
     برمبناي يك احساس وسنت ديرين مشخصترين مسئوليت خانواده درقبال زيست و رفاه فرزند خويش درتامين غذا، پوشاك، مسكن، بهداشت و تربيت خلاصه شده است.غذا و پوشاك و مسكن درچارچوب تسهيلاتي كه خانواده براي خود فراهم مي كند تامين مي شود.دراين سه زمينه فرزندان خانواده ها در كنار ديگر افراد خانواده از امكاناتي كه نيازهاي آنها را رفع مي كنند بهره مند مي شوند.
     بهداشت فرزندان خانواده دردو بعد مراقبت و پيشگيري و درمان يكي با مسووليت و كوشش خانواده وديگري با مباشرت پزشك وسازمانهاي درماني شكل مي گيرد. پدرومادر به انگيزه علاقه اي كه به حيات و سلامت فرزند خويش دارند، به فراخور امكانات اجتماعي و اقتصادي خود براي حفظ سلامت فرزند خويش اهتمام دارند.
     درمساله تربيت به ويژه ازلحاظ جنبه هاي عمومي اغلب نقش خانواده كمترازآن است كه انتظار مي رود.
     شرايط اجتماعي امروز وضعي پيش آورده است كه درمجموع كوشش هاي پدرومادر، آن تلاش عمده اي كه به هدف مشخص تربيتي متوجه باشد تقريبا جايي ندارد ودستخوش اغماض و بي توجهي است. اولياي بعضي از خانواده ها هنوز تصورمي كنند كه وظيفه پدرومادرتهيه امكانات مالي ومادي وتامين نيازهاي اوليه فرزندان است وكارتربيتي را بايستي به مدارس واگذاركرد وبا اين نقطه ديد كه مساله تربيت به مدرسه محول است ازمهمترين نيازهاي دوره رشد فرزندان خويش بي توجه مي گذرند واحتمالا به محض مشاهده رفتارنابهنجار درفرزندان خود مدرسه ومعلم و ديگرعوامل تربيتي مدارس را مقصر مي پندارند.
     درجامعه امروزمدرسه عملكرد تربيت كودكان را درچارچوب هدفها وبرنامه هاي مشخص تربيت عمومي عهده دار مي باشد.آموزش وپرورش عمومي به نيازهاي تربيتي هرگروه درقالب هدفهاي كلي تربيتي ورشد، كم وبيش پاسخ مي دهد اما طبيعت هرفرد را ويژگي هايي است كه در قالب برنامه هاي عمومي نمي گنجد وبه چاره جويي واعمال روش هاي خاص نياز دارد.

دنباله در ادامه مطلب

راهکارهای مؤثر اولیای خانه و مدرسه برای مشارکت پذیری بیشتر در آموزش فرزندان

فناوري اطلاعات و نقش آن در ارتقای كيفيت تعليم و تربيت

فناوري اطلاعات و نقش آن در ارتقای كيفيت تعليم و تربيت

مقدمه
تعليم و تربيت، پیوسته يكي از دغدغه‌هاي والدين و نظام آموزشي كشور بوده و هست؛ واژه‌اي كه فرايندي پيچيده را در خود جاي داده و خانواده‌ها و نظام آموزشي مداوم در تلاش‌اند اين فرآيند را با توجه به امكانات و ضروريات آن عصر، بهتر و سريع‌تر به سرمنزل مقصود برسانند.
عصر حاضر كه عصر IT يا همان فناوري اطلاعات و ارتباطات است، مي‌تواند كمك شاياني به اين امر بنمايد. امروزه استفاده فرزندان از رسانه‌ها و فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي اجتناب‌ناپذير بوده كه آسيب‌ها و پيامدهاي آن در شماره‌هاي پيشين مورد بررسي قرار گرفت. در اين جا، قصد داريم که نقش اين فناوري را در خدمت تعليم و تربيت مورد بحث قرار دهیم و تأثیر آن را در بهبود كيفيت تعليم و تربيت و نيز چگونگي نقش خانواده، نظام‌هاي آموزشي و سازمان‌هاي فرهنگي را در اجراي آن بيان نماييم.

از لوازم پيشرفت در عصر فناوري، تربيت نيروي انساني است كه بر عهده نظام آموزش و پرورش يك كشور مي‌باشد. ايران اسلامي نيز به عنوان يك كشور در حال توسعه بايد ابتدا ذخيره قدرتمند و پيشرفته‌اي به نام نيروي انساني داشته باشد تا بتواند اين سير صعودي را طي كرده، به كشوري پيشرفته مبدّل گردد. اين امر ممكن نخواهد شد، مگر در پرتو نظام آموزشي پيشرفته كه گام به گام خود را با دانش نوین مجهز كند. در عصر كنوني ديگر نمي‌توان مدرسه و كلاس را به شكل سنتي كه در زمان گذشته اداره مي‌شد، هدايت نمود. امروزه دانش‌آموزان، معلمان، ‌امكانات، فضاهاي ‌آموزشي و سایر تجهیزات آموزشی تغيير نموده‌اند و به موازات آن‌ها نوع آموزش‌ها نيز بايد تغيير يابد و به فناوري روز مجهز شود. ديگر معلم در كلاس نقش انتقال دهنده اطلاعات را ندارد؛ بلكه بايد به سويي پيش برود كه معلم فقط هدايت‌گر و راهنماي مسير آموزش محسوب شود. تعليم و تربيت سنتي، بر حافظه تأكيد دارد؛ در حالي كه تعليم و تربيت در عصر فناوري اطلاعات و ارتباطات، از دانش‌آموزان انتظار دارد چه بايد بدانند و در كجا دنبال آن باشند و چگونه اطلاعات را ذخيره نمايند.

دنباله در ادامه مطلب

فناوري اطلاعات و نقش آن در ارتقای كيفيت تعليم و تربيت

نکاتی در باب نوشتن نامه اداری

مقدمه
وقتی برای اداره و یا ارگان یا شخص مهمی نامه می نویسیم که رابطه کاری با او داریم از نامه اداری استفاده می کنیم در چنین مواردی نمی شود از نامه دوستانه استفاده کرد و این کار نوعی توهین به شخص گیرنده محسوب می شود .نوشتن نامه اداری چیزی نیست که بتوان به صورت گام به گام آن را آموزش داد بلکه می شود با ذکر نکاتی چند و نشان دادن مثال به نوشتن صحیح آن کمک کرد.همه ما در سال اول متوسطه با نوشتن نامه اداری آشنا شده ایم اما در اینجا با ذکر نکات بیشتری سعی در بهبود نگارش چنین نامه هایی خواهیم داشت.

نکاتی در باب نوشتن نامه اداری
نامه اداری باید در یک طرف صفحه نوشته شوند ونباید در حاشیه آن ها چیزی نوشت.

-متن نامه باید با نهایت دقت در صحت مطالب تهیه شود.
-متن نامه باید شایسته فرد گیرنده باشد و پست و مقام شغلی و سازمانی فرد گیرنده باید در نظر گرفته شود.
-در نامه های اداری باید شیوایی سخن و روانی مطلب نیز در نظر گرفته شود و از لغات قدیمی و نامانوس نباید استفاده شود.
-از حشو(به کار بردن واژه هایی که هم معنی هستند)خودداری شود.
-در نامه های اداری به هیچ وجه نباید از کلمات و جملات عامیانه استفاده کرد.
-از نشانه های قراردادی(ویرگول, نقطه و ...)باید درست و به جا استفاده کرد.
-در نامه های اداری باید از استفاده کردن جملات توهین آمیز, تهدید آمیز و مشکل آفرین خودداری کرد.
-نامه های اداری ترجیحا باید در کاغذ های بزرگ نوشته شود تا امکان ارجاع و حاشیه نویسی داشته باشد.
-نامه حدالامکان باید تایپ شود یا حد اقل با خط خوانا نوشته شود.
-سلسله مراتب باید رعایت شود, مثلا اگر می خواهیم برای اداره ای نامه بنویسیم اولین نفر باید مدیریت مکان مورد نظر باشد.عدم رعایت سلسله مراتب باعث توهین به پایینی ها می شود.
-اگر مخاطب نامه را نمی شناسیم نامه را باید با یک عنوان کلی بنویسیم. در هر اداره یک سیستم تفکیک نامه وجود دارد که باعث ارسال نامه به مکان مورد نظر می شود.
-اگر نامه به وسیله اینترنت مکاتبه شود: الف) از رنگ های ملایم(مثل آبی) استفاده شود. ب)تایپ همه نامه با فونت بزرگ یک نوع توهین محسوب می شود.ج) ارسال تعداد زیادی ایمیل برای یک مکان کار درستی نیست.
دنباله در ادامه مطلب
 
نکاتی در باب نوشتن نامه اداری

نامه اداری و نحوه نوشتن آن

نامه اداری و نحوه نوشتن آن

مقدمه
سازمانهای اداری به اقتضای هدفی که دارند و وظایفی که ملزم به انجام آن هستند بذل مجاهدت و ابراز فعالیت می نمایند. حاصل کوشش و فعالیت آنها به صورت اوراق و اسنادی در می آید که مجموعه آن پرونده و سابقه موضوع مربوط را تشکیل می دهد، این مکاتبات و اسناد که به طور مستمر و متوالی به وجود می آیند چگونگی اقدامات و نحوه انجام عمل هر مورد و موضوع را شامل بوده و در این صورت اسناد ذی قیمت و ارزنده ای هستند که با صرف وقت و پرداخت هزینه های مادی و کوشش های انسانی به دست آمده اند و ضرورت دارد که با علاقمندی و برمبنای علمی آنها را طبقه بندی و تنظیم و بالاخره حفظ و نگهداری نمود. واحدهای سازمانی هریک قسمتی از وظایف و خط مشی کلی سازمان را به عهده دارند و در رشته مربوط به خود دارای اختیارات لازم بوده و با انجام وظائف خود بصیر و مطلع می باشند، بنابراین منشاء ایجاد تولید نامه های صادره فعالیت و عملیات کارکنان سازمان است که منفرداً و مجتمعاً تبدیل باسناد و اوراق و نامه هایی می گردد و نامه های صادره را بوجود می آورد. نامه های صادره منعکس کننده فعالیتهای صورت گرفته است که اگر بدرستی تنظیم و ارسال نگردد روند اجرایی امور را دچار اخلال می کند.بدین لحاظ و بمنظور یکسان سازی چارچوب نامه های صادره از سوی دانشگاه این مجموعه گردآوری و تقدیم می گردد.
هر نوشته ای که حاوی یک یا چند موضوع اداری بوده و به عنوان وسیله ارتباط در داخل و خارج سازمان مورد استفاده قرار گیرد.

دنباله در ادامه مطلب

نامه اداری و نحوه نوشتن آن

دانلود کتاب راهنمای معلم فارسی هشتم

دانلود کتاب راهنمای معلم فارسی هشتم
1

دوستان عزیز با نظرات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری نمائید.

جدول ساعات و مواد درسی زبان و ادبیات فارسی دورۀ اوّل متوسطه

khodayaar.ir

http://sheklakveblag.blogfa.com/ پریسا دنیای شكلك ها

جدول ساعات و مواد درسی زبان و ادبیات فارسی

دورۀ اوّل متوسطه

ساعات 

 مواد درسی

نوع آزمون  و ارزش یابی

 

4

 

2

 

خواندن فارسی و درک متن

  شفاهی - کتبی

 

املای فارسی

       کتبی

2

 

آموزش مهارتهای نوشتاری

( نگارش و انشا )

       کتبی

منبع : شهدادب با اندکی تغییرات منطبق بر سایت تالیف کتب درسی

دانلود نرم افزار قافیه یاب

گاهی اوقات نیاز است که شاعر دنبال قافیه بگردد و این مورد حتّی در مورد شاعران بزرگ نیز صدق می کند به همین دلیل سایت http://persiancoders.com  با طرّاحی و تنظیم نرم افزار ذیل در بر طرف کردن این نیاز در عرصه‌ی شعر و شاعری قدمی مهم برداشته است.خواستم دوستان وهمکاران ادیب وسخنورم نیز از این برنامه بهره مند گردند.لینک دانلود نرم افزار قافیه یاب

Download

اضافه شدن کتاب‌ «مهارت نوشتاری» یا «انشا» در سال تحصیلی جدید به درس‌های کلاس هفتم و هشتم

 

اضافه شدن کتاب‌ «مهارت نوشتاری» یا «انشا» در سال تحصیلی جدید به درس‌های کلاس هفتم و هشتم

فریدون اکبری - عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی - که در عین حال ریاست گروه زبان فارسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی کتاب‌های درسی را هم بر عهده دارد در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تدوین دو کتاب تازه در این گروه گفت: دو کتاب با عنوان «آموزش مهارت‌های نوشتاری» (نگارش و انشا) تدوین شده که در سال تحصیلی جدید به مواد درسی پایه هفتم و هشتم متوسطه افزوده می‎شود.

این کتاب توسط فریدون اکبری و معصومه نجفی تدوین شده و بر اساس نسخه پی‌ دی افی که از این کتاب بر روی سایت دفتر برنامه‌ریزی کتاب‌های درسی گذاشته شده، کتاب شامل فصل‌هایی چون مهندسی نوشتن، بیش‌تر بخوانیم، بهتر بنویسیم، نگاه کنیم و بنویسیم، گوش بدهیم و بنویسیم، فعالیت‌های نگارشی، درست‌نویسی، حکایت‌نگاری، مثل‌نویسی، تصویرنویسی و غیره می‌شود.

در این کتاب بخش‌های تمرینی هم آمده است. همچنین به آثار نویسندگان و شاعرانی چون نادر ابراهیمی، محمد گودرزی، محمد بهمن‌بیگی، قیصر امین‌پور، نیما یوشیج و هوشنگ مرادی کرمانی اشاره شده و نکاتی از کتاب‌های آموزش نگارش کسانی چون ابوالحسن نجفی، حسن ذوالفقاری و احمد سمیعی مورد استفاده قرار گرفته است.

درباره این نسخه پی‌دی‌اف در سایت این دفتر نوشته شده است: به اطلاع همکاران، صاحب‌نظران و معلمان گرامی درس زبان و ادبیات فارسی می‌رساند نگاشت اولیه (غیرقابل استناد) کتاب «آموزش مهارت‌های نوشتاری» (نگارش و انشا) هشتم جهت آشنایی بیش‌تر همکاران با ساختار کتاب، در دسترس عموم قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است این کتاب نسخه نهایی نیست و به دلیل احتمال تغییرات، به هیچ وجه قابل استناد نیست. شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را جهت بهبود روند تالیف کتاب از طریق پست الکترونیکی برای گروه درسی زبان و ادبیات فارسی ارسال کنید:

منبع : گروه درسی زبان و ادبیات فارسی سازمان تالیف کتب درسی

دانلود کتاب فارسی هفتم سال 93

کد کتاب: 
101
سال تحصیلی: 
93-94

دانلود کتاب فارسی هفتم سال 93
 

برای دریافت فایل بخشی از کتاب، روی موضوع مورد نظر کلیک کنید: 

منبع : سایت سازمان تالیف کتب درسی

دانلود کتاب آموزش مهارت های نوشتاری کلاس هشتم (ضمیمه فارسی)

کد کتاب: 
115/1
سال تحصیلی: 
93-94

دانلود کتاب آموزش مهارت های نوشتاری کلاس هشتم (ضمیمه فارسی)
 

منبع : سایت سازمان تالیف کتب درسی

دانلود کامل کتاب فارسی هشتم

کد کتاب   :115 
سال تحصیلی: 93-94

دانلود فایل کامل کتاب فارسی هشتم
 

منبع : سایت سازمان تالیف کتب درسی

پیشنهاد تولید بسته‌های فرهنگی آشنایی با اقوام ویژه دانش‌آموزان توسط رئیس سازمان پژوهش وبرنامه ریزی

پیشنهاد تولید بسته‌های فرهنگی آشنایی با اقوام ویژه دانش‌آموزان

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه معتقدم فرهنگ و زبان‌ اقوام گوناگون سرمایه‌های معنوی و ملی ما هستند، پیشنهاد کرد تا بسته‌های فرهنگی برای آشنایی با آداب و رسوم اقوام مختلف تولید و در سراسر کشور توزیع شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پروش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به اینکه آیا تمهیداتی برای آموزش زبان و فرهنگ قومیت‌ها در آموزش و پرورش دارید اظهار کرد: قانون اساسی تاکید دارد که زبان آموزش رسمی کشور "فارسی" است.

وی افزود: از سوی دیگر در قانون اساسی آمده است که آموزش ادبیات اقوام ( نه آموزش زبان اقوام و نه آموزش به زبان اقوام) اشکالی ندارد. بنابراین تولیدات فرهنگی، رسانه‌ای و... به زبان محلی بلامانع است. اما کاری که آموزش و پرورش در این زمینه انجام داده است تبدیل کتاب درسی "جغرافیای استان" به کتاب "استان شناسی" است. این کتاب علاوه بر جغرافیای طبیعی، جغرافیای انسانی ، فرهنگی و ... را نیز معرفی می‌کند.

دنباله متن در ادامه مطلب
پیشنهاد تولید بسته‌های فرهنگی آشنایی با اقوام ویژه دانش‌آموزان توسط رئیس سازمان پژوهش وبرنامه ریزی
عضویت در خبرنامه سایت