تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری

به تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری شاعر، نویسنده و پژوهشگر بلوچ خوش آمدید .برای استفاده مطلوب در تارنما عضو شوید واز مطالب ناب و منحصر بفرد آن استفاده کنید.

آخرین ارسالی های انجمن

جزئیات ارزشیابی کتب درسی جدیدالتالیف

جزئیات ارزشیابی کتب درسی جدیدالتالیف

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان با بیان اینکه چند سال قبل شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش و پرورش سند تحول و برنامه درسی ملی را تصویب کردند و ما ملزم شدیم در هر سال کتاب‌های دو پایه تحصیلی را تغییر دهیم، اظهار کرد: تا به حال کتب پایه‌های اول، دوم و سوم ابتدایی و پایه جدیدالتاسیس ششم ابتدایی و پایه هفتم که همان اول متوسطه است را تغییر داده‌ایم.

وی افزود: امسال کتاب‌های پایه چهارم تغییر کردند. کتب ریاضیات و علوم اجتماعی جدیدالتالیف هستند. بقیه کتب تغییرات کلی دارند و در جهت برنامه درسی ملی غنی سازی و محتوایشان اصلاح و بازنگری شده است.

 

جزئیات ارزشیابی کتب درسی جدیدالتالیف

دانلود بارم بندی دروس متوسطه ی نظری و پیش دانشگاهی ( دوره متوسطه دوم )

دانلود بارم بندی دروس متوسطه ی نظری و پیش دانشگاهی

دانلود بارم بندی پیشنهادی کتب درسی پایه اول ( کلاس هفتم ) دوره متوسطه اول

دانلود بارم بندی پیشنهادی کتب درسی پایه اول ( کلاس هفتم ) دوره متوسطه اول

تاريخچه مختصر زيورآلات بلوچستان

تاريخچه مختصر زيورآلات بلوچستان

عصر فلز، دوره مهمي در تاريخ زيورآلات در جهان است. در عصر ماقبل تاريخ برحسب اتفاق سنگهائيكه داراي مس بودند در مجاورت آتش قرار گرفته و انسان ماقبل تاريخ تكه‌هاي براق فلز را كه براثر ذوب ار سنگ جدا شده بود، مشاهده كرد و بعد فهميد كه اين فلز را مي‌توان كوبيد و به اشكال مختلف درآورد و نيز متوجه شد كه استفاده از آن در بسياري از جهات براي ساختن اسلحه و ادوات به مراتب بهتر از سنگ است. مس براي آلات زينتي به كار رفت و همچنين لوازم جادو و طلسم كه انسان ماقبل تاريخ بدان اعتقاد داشته و بدين وسيله خود را ارواح خبيثه محافظت مي‌كرد از آن ساخت.

در منطقه بلوچستان و سيستان و دشت قزوين، آثار كوره‌هاي ذوب فلز كه شايد قديمي‌ترين كوره‌هاي ذوب فلز در جهان باشند ديده شده است. پيدايش عصر مس در ناحيه بين‌النهرين به واسطه معادن موجود در بلوچستان بوده، زيرا در سرتاسر بين‌النهرين ناحيه‌اي يافت نمي‌شود كه داراي معدن مس باشد، ولي عصر مس در بين‌النهرين پديد آمده است و اما سرتاسر بلوچستان از نصرت‌آباد تا چابهار معادن خيلي قديمي كه مس از آنها استخراج مي‌شده وجود دارد. مس از طريق دريا به سومر حمل شده و به شهرهايي از قبيل اور و غيره برده مي شد.

به مرز و ذوب مس و ريخته‌گري و صنعت قالب‌سازي و ساخت مجسمه سفالين توسعه يافت. اين فن در طول جاده جنوبي تا سيستان كشيده شد و از آنجا به سرزمين بلوچستان  و دره سند سرايت كرد. عهده مفرغ در ايران سابقه‌اي تا حدود دو هزار سال پيش از ميلاد دارد. از بررسيهاي باستانشناسي در دره‌ي سند و غرب آن در بلوچستان، ويرانه‌هاي تعداد زيادي از قرارگاهها را متعلق به عصر مفرغ پيشين، نشان مي‌دهد كه مي‌توان براي توصيفشان واژه‌ي شهر را به كار برد. در واقع بيشتر اين شهرها مي‌بايست چون مراكز حوزه‌هاي كشاورزي بنيانگذاري شده باشند. گرچه در يكي دو مورد هم مي‌توان استنباط كرد كه برخي از عوامل يا ملاحظات تجاري، در انتخاب محل و خصوصيت شهري مؤثر بوده است.

ويل دورانت مي‌نويسد:

تاريخچه مختصر زيورآلات بلوچستان

شعر و شاعری در فرهنگ و زبان بلوچی

شعر و شاعری در فرهنگ و زبان بلوچی

ادبيات بلوچي ـ كه تا ايام اخير كاملاً شفاهي بود و هنوز هم قسمت اعظم آن شفاهي است ـ مشتمل است بر مقدار بسياري اشعار تاريخي و اشعار حماسي كه به مناسبتهاي خاص سروده شده و قصّه و حكايت، و تعداد متنابهي ترانه هاي عاشقانه و اشعار ديني و پندآموز، انواع لالايي و چيستان و شعرهايي كه هنگام كار خوانده ميشود.

علاوه بر ادبياتي كه به مسائل خاص بلوچها پرداخته، آثار ادبي متعددي نيز دربارة بسياري از داستانهاي معروف، مانند داستان پريان، داستان عيسي و باري، ليلي و مجنون، و شيرين و فرهاد، ميان بلوچها رواج دارد .دوَستِين و شيرين و ترانه هايي كه دربارة شِيه (شيخ) مريد سروده شده جنبة بلوچي بيشتري دارد.

شاعران معاصر و سرآمد آنها گلخان نصير اشعار جديدي دربارة اين افسانه ها سروده اند… ترانةبسياري از قهرمانان و بازيگران اين رويدادها خود از جملة شاعران شمرده ميشوند ـ مانند بيبرگ، بالاچ، قَبيل جَط، و گوَهَرام ـ و ترانه هاي بسياري به آنها منسوب است. برخي از شعرهاي كهن منسوب به آنها را ديمز در 1327/1909 گردآوري كردند و شيرمحمد مري در 1359 ش/ 1970 ، ولي تاريخ سرودن و صحت انتساب اين اشعار را نميتوان تعيين كرد.
قديمترين شاعر مهمي كه اطلاعات مشخصي دربارهاش در دست است جام دُرَّك،شاعر دربار نصيرخان اول، در كلات است كه اشعار عاشقانهاش هنوز در يادها مانده است و مردم آنها را ميخوانند. برخي از آنها نيز گردآوري و چاپ شده است.

شعر و شاعری در فرهنگ و زبان بلوچی

معرفی جلال الدین گرگیج ادیب و شاعری از طایفه ی بزرگ گرگیج

معرفی جلال الدین گرگیج ادیب و شاعری از طایفه ی بزرگ گرگیج
 دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، و دبیر ادبیات فارسی منطقه میرجاوه است. نامبرده از شاخه ی سنگک زهی(میرداد) ، فرزند عیسی نوه ی ملکشاه واز نوادگان  ملک داد است . کار وبلاگ نویسی را از فروردین 1388 با وبلاگ ادبی « کلک بلوچستان » آغاز کرد.
موضوعات مورد بحث در وبلاگش بررسی زبان و ادبیات بلوچی و نکاتی پیرامون فرهنگ مردم بلوچ و بلوچستان است .وی در کنار وبلاگ نویسی ، به کار شعر و شاعری نیز مشغول است .از آن جایی که معلم ادبیات است  ،طبع روانش او را در سرودن اشعار یاری می دهد . شعری که  در نزد اهل ادب بیشتر قابل توجه است، شعر ملمّعیست که با مطلع«
اشک فرو چکیده بر لاله گون دویده       درد دلی شکسته، خاری به پا خلیده
سروده . این شعر تلفیقی از زبان بلوچی و فارسی است . استاد جلال الدین  از اوّلین شعرای بلوچ  است که شعر ملمّع فارسی –بلوچی سروده اند.  برای آشنایی بیشتر با آثار  این شاعر   یک نمونه از اشعارش در زیر ذکر می شود:
(ملمّع : شعری است که یک بیت یا یک مصرع آن فارسی و مصرع یا بیت دیگرش به زبان دیگری باشد)

معرفی جلال الدین گرگیج ادیب و شاعری از طایفه ی بزرگ گرگیج

عید سعید فطر ، عید طاعت و بندگی به درگاه عبودیت مبارک باد.

پوستر عید فطر 93

عید سعید فطر ، عید طاعت و بندگی به درگاه عبودیت مبارکباد.

تطهیر در چشمه ی زلال رمضان و طلوع خورشید فطر بر کیمیای وجود آسمانیتان مبارک .طلب معافیت وبخشش از تک تک دوستان گلم دارم .امیدوارم به حق صاحب این ساعات و لحظات روحانی او از گناهانمان در گذرد و قلم عفو بر ناخالصی هایمان بکشد .

با احترام : مدیر سایت عبدالحمید خدایاری

عضویت در خبرنامه سایت